Select Language

Ефективність гальмування у вас під контролем

Завантажити PDF

Водії можуть помітити втрату ефективності гальмування за різними ознаками: перегрів, зниження ефективності гальмування і втрата експлуатаційних властивостей гальмівних колодок є тільки деякими з них. «Парова пробка» та «відчуття м’якої педалі» — це серйозні порушення ефективності гальмування, відносно яких ми можемо надати вам вичерпні рекомендації.

A. ПАРОВА ПРОБКА

Ефект парової пробки, який є найбільш лякаючою та небезпечною втратою ефективності гальмування, пов’язаний зі станом гальмівної рідини. Під час гальмування виділяється значна кількість теплоти, і щоб гальмівна рідина не закипала при таких високих температурах, її точка кипіння має бути досить високою. Але гальмівна рідина є також гігроскопічною. Це означає, що вона абсорбує воду. У будь-якій гідравлічній системі гідравлічна рідина поступово абсорбує вологу, внаслідок чого точка кипіння гальмівної рідини знижується.

Як тільки абсорбція вологи досягає певного рівня (внаслідок тривалого, сильного гальмування, особливо за високої температури повітря або якщо автомобіль сильно завантажений) тепло може призвести до закипання гальмівної рідини, внаслідок чого утворюються бульбашки газу. Оскільки газ більш стисливий, ніж рідина, водій при натискання на гальмівну педаль може зовсім не відчути потрібного тиску в гідравлічній системі, що призводить до повної втрати гальмівного зусилля. Цей ефект називається паровою пробкою.

ЯК УНИКНУТИ ВИНИКНЕННЯ ПАРОВОЇ ПРОБКИ

1. ОБИРАЙТЕ ПРАВИЛЬНУ ГАЛЬМІВНУ РІДИНУ

Дуже важливо, яку рідину ви заливаєте в гідравлічну систему. Виробники автомобілів рекомендують використовувати визначений тип рідини, і потрібно ретельно дотримуватись цих рекомендацій. Безперечно, якість гальмівної рідини є ключовим моментом. Нижче наведені деякі характеристики, які потрібно враховувати.

Гальмівна рідина належної якості повинна:

 • бути стійкою до стискання для забезпечення жорсткості гальмівної педалі;
 • мати високу точку кипіння;
 • зберігати експлуатаційні характеристики під час абсорбції вологи;
 • мати в’язкість, яка відповідає жорстким параметрам;
 • мати відповідну мастильну здатність;
 • запобігати корозії;
 • мати контрольований розширювальний вплив на гумові деталі для запобігання їх усадки.

Весь асортимент гальмівних рідин марки Ferodo має всі ці важливі характеристики, що перевищують мінімальні нормативні вимоги.

2. ВИПРОБУВАННЯ ГАЛЬМІВНОЇ РІДИНИ

Хоча багато виробників автомобілів та гальмівних компонентів надають мінімальні рекомендації, правильний час заміни гальмівної рідини не повинен визначатися пробігом або віком автомобіля. Єдиним способом дізнатися, чи потрібно міняти гальмівну рідину, є її випробування шляхом нагрівання до температури кипіння. Тут потрібно брати до уваги такі моменти:

ferodo-support-techtips-efficiency-lock2-visu-2016

Тестери провідності та тестери у вигляді ручки не кип’ятять рідину. Вони оцінюють вміст води електронними засобами. Теоретично провідність (та/або ємнісний опір) підвищується із збільшенням вмісту вологи, але зверніть увагу, що ці тестери можуть надавати неправдиві результати щодо непридатності нової гальмівної рідини і, навпаки, показувати, що забруднена рідина придатна. 

ferodo-support-techtips-efficiency-lock2-visu2-2016

Компанія Ferodo розробила високоякісний тестер гальмівної рідини (артикул за каталогом FFT100A). Тестер гальмівної рідини марки Ferodo гарантує, що ви точно визначите стан гальмівної рідини для своїх клієнтів. У разі, коли клієнтам потрібно абсолютно точно виміряти вміст води, Ferodo може визначити його, застосовуючи стандартні промислові технології, наприклад, добре відомий метод Карла Фішера для визначення вмісту води. 

3. ЗАМІНЮЙТЕ ГАЛЬМІВНУ РІДИНУ

Коли точка кипіння гальмівної рідини дуже низька, її потрібно замінити. Нижче наведені рекомендації щодо прокачування системи в разі заміни гальмівної рідини.

Обережно! Перед прокачуванням системи виконайте випробування головного гальмівного циліндра на наявність протікань, прикріпивши манометр до гальмівної трубки найближчого супорта.

В систему потрібно подати тиск 50 бар протягом 45 секунд. Впродовж цього часу в системі не повинно бути падіння тиску більше 4 бар. Більше падіння тиску означає, що головний гальмівний циліндр протікає і потребує подальшої перевірки. Потім необхідно провести друге випробування, але з меншим тиском (10 бар).

ПРОЦЕС ПРОКАЧУВАННЯ СИСТЕМИ — АВТОМОБІЛІ З ПЕРЕДНІМИ ТА ЗАДНІМИ ДИСКОВИМИ ГАЛЬМАМИ

Завжди прокачуйте гальмівну систему у визначеному порядку, починаючи з гальмівного супорта, найбільш віддаленого від головного гальмівного циліндра (тобто лівого заднього або правого заднього колеса залежно від розташування керма — ліворуч або праворуч).

 • Коли всі спускні штуцери закриті, прикріпіть спускну трубку до першого гальмівного супорта, та відкрийте прокачувальний штуцер.
 • Повільно, повністю та жорстко натискайте на гальмівну педаль, доки гальмівна рідина (у спускній трубці) не стане візуально чистою і не буде мати бульбашок повітря.
 • Коли гальмівна педаль повністю натиснута, затягніть спускний штуцер та зніміть спускну трубку.
 • Перейдіть до протилежного заднього гальмівного супорта та повторіть процедуру.
 • Після завершення прокачування задніх гальмівних супортів переконайтеся, що передні супорти функціонують належним чином та у гальмівній рідині немає бульбашок повітря. Прокачування передніх супортів потрібно розпочинати з супорта, найбільш віддаленого від головного гальмівного циліндра, і закінчувати супортом, який знаходиться найближче до головного циліндра.
 • Нарешті, переконайтеся, що педаль гальма створює достатній тиск при натисненні.
ferodo-support-techtips-efficiency-lock2-visu3-2016
ПРОЦЕС ПРОКАЧУВАННЯ СИСТЕМИ — АВТОМОБІЛІ З БАРАБАННИМИ ГАЛЬМАМИ

Завжди прокачуйте гальмівну систему у визначеному порядку, починаючи з точки колеса, найбільш віддаленої від головного гальмівного циліндра (тобто лівого заднього або правого заднього колеса залежно від розташування керма — ліворуч або праворуч).

Перед початком процесу прокачування системи важливо забезпечити належне ручне регулювання (якщо передбачено) зазору між барабанним гальмівними колодками та гальмівним барабаном згідно зі специфікаціями виробника автомобіля.

 •  Коли всі спускні штуцери закриті, прикріпіть спускну трубку до спускного штуцера колісного гальмівного циліндра, найбільш віддаленого від головного гальмівного циліндра, та відкрийте прокачувальний штуцер. 
 • Повільно, повністю та жорстко натискайте на гальмівну педаль, доки гальмівна рідина (у спускній трубці) не стане візуально чистою і не буде мати бульбашок повітря. Коли гальмівна педаль повністю натиснута, затягніть спускний штуцер та зніміть спускну трубку. 
 • Перейдіть до протилежного заднього колісного гальмівного циліндра та повторіть процедуру. 
 • Після завершення прокачування задніх колісних гальмівних циліндрів переконайтеся, що передні супорти функціонують належним чином та у гальмівній рідині немає бульбашок повітря, виконавши їх прокачування (починаючи з супорта, найбільш віддаленого від головного гальмівного циліндра, і закінчуючи супортом, який знаходиться найближче до головного циліндра). 
 • Нарешті, переконайтеся, що педаль гальма створює достатній тиск при натисненні.

 
 

B. ВІДЧУТТЯ М’ЯКОЇ ПЕДАЛІ

Це явище виникає, коли гальма реагують повільно і гальмівна педаль відчувається м’якою (м’якшою, ніж це повинно бути). Для гальмування автомобіля потрібно прикладати більше зусилля.

ПРИЧИНИ ВИНИКНЕННЯ ВІДЧУТТЯ М’ЯКОЇ ПЕДАЛІ ТА СПОСОБИ ЙОГО УСУНЕННЯ

Несправність гальмівних шлангів часто може спричинити витік гальмівної рідини або роздування самого шланга, що призводить до незадовільної реакції гальмівної педалі.

ЯК УНИКНУТИ ПОШКОДЖЕНЬ ГАЛЬМІВНИХ ШЛАНГІВ

1. СТАРІННЯ: регулярно перевіряйте шланги на наявність потертостей, порізів, загального погіршення стану та протікань.

2. ВСТАНОВЛЕННЯ: переконайтеся, що шланги не зігнуті і не перекручені, затягнуті із потрібним моментом і не контактують з компонентами підвіски після опускання автомобіля.

3. ЯКІСТЬ: вибирайте шланги, які мають високу стійкість, гарну гнучкість, запобігають проникненню вологи та несильно розтягуються під тиском. Ferodo пропонує широкий асортимент високоякісних гальмівних шлангів, який постійно розширюється відповідно до потреб ринку.

Пов’язані технічні поради
loading...